Bağımsız Süspansiyon Nedir? Bağımsız Süspansiyon Sisteminin Avantajları

Yol tutuşu iyi olan otomobillerde çok sık duyarız “bağımsız süspansiyon” ifadesini. Bağımsız süspansiyon otomobilin süspansiyon sisteminin sağ ve sol olarak birbirinden viraj gergisi harici bağımsız çalışabilmesidir. Şöyle örnekleyelim: Fiat 131 otomobillerde normalde arkada dingil bulunur. Bu dingil tek parçadır. Üzerinde diferansiyel, aks tünelleri bulunmakta, sağ ve sol teker tek parça dingil üzerinde yer almaktadır. Bu otomobili limitlerinde kullandığınız zaman yol tutuşu konusunda bir noktadan sonra sıkıntı yaşarsınız.
Aynı otomobilin spor modeli olan 2.0 Mirafiori modelinde ise arkada bağımsız salıncak sistemi kullanılmıştır. Bağımsız salıncak sistemi ile sağ ve sol tekerlerin süspansiyonları birbiri ile sadece viraj gergi çubuğu yardımıyla etkileşerek çalışabilmektedir. Bu tasarım özellikle toprak ve bozuk zeminlerde otomobilin denge kabiliyetini artırmaktadır. Ralli parkurlarında kimi zaman otomobillerin viraj denge çubukları iptal edilerek tamamen bağımsız hale getirilen süspansiyonlar görebilirsiniz.Bununla birlikte daha yaygın olarak aynı otomobile ait farklı sertliklerde viraj denge çubukları kullanılarak tekerlerin birbirleri ile bağımlılık miktarları ayarlanabilmektedir.

Fiat markası 131 Mirafiori ile ralli parkurlarında elde ettiği başarının büyük bir kısmını bu tasarıma borçludur desek abartmış olmayız.

Bağımsız süspansiyon hakkındaki sorularınızı yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorum Yaz