Modifiye Peugeot 106 XR

ModifiyeRuhu.com modifiye araç köşesi konuğumuz Emrah YILMAZ ve aracı 1999 Model Peugeot 106 XR. Kısaca Peugeot 106’yı tanıtmak gerekirse; Peugeot 106, Peugeot’nun 1991-2003 yılları arasında ürettiği B sınıfı otomobilidir. Citroen Saxo ile dizayn olarak benzerlik göstermesinin yanı sıra birçok parçası aynı olup, Ocak 2005’te devam niteliğinde A sınıfı 107 modeli satılmaya başlamıştır.modifiyeli-peugeot-106-xr
Peugeot 106 hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra ülkemizde Peugeot 106 piyasası hakkında bilgi verelim. Modifiye severlerin en çok rağbet gösterdiği Peugeot 106 modeli 25 yılı aşkın bir süredir yollarda ve artık temizini bulmak neredeyse imkansız. Tabi bu kadarla kalmayıp aracın bazı hayati parçalarını özellikle motor kısmında TOFAŞ vb. markaların parçalarının kullanıldığı Peugeot 106 görmek mümkün. Daha fazla lafı uzatmadan YILMAZ’ın aracına konuk oluyoruz.

modifiye-peugeot-106

Aracın ön far grubuna dokunmayarak aracın hatlarının kaybolmasını engelleyen YILMAZ, fabrikasyon olarak siyah olan ön tampon çıtaları ve yan aynaları araçla aynı renge boyatmış.

modifiyeli-peugeot-106

 Aracın arka far grubu, amblem ve marka yazılarıyla oynamayarak aracı orjinale sadık halde tutmayı başarmış.
peugeot-nasıl-modifiye-edilir
Aracın daha iyi yol tutuşu sergilemesi için lastikler genişletilerek Coilover takılmış.

peugeot-nasıl-modifiye-yapılır

Peugeot 106’ya son zamanların modası kara jant ve geniş yanak lastik kullanmış. Daha önce kullandığı mermi bijonları sıkıntı yarattığı gerekçesiyle sökmüş.

modifiye-peugeot

Coilover’ın yükseklik ayarı yapıldıktan sonra lastikler ve çamurluğun silme olması farklı bir hava katmış.

peugeot-106-spoiler-modifiyeli

Aracın arkadan ve yandan görünüşünü değiştiren spoyler, Honda Civic’de kullanılan spoylerlerin aynısı.

peugeot-106-coilover

Yaşına göre oldukça temiz ve kusursuz motor içi. Emrah YILMAZ aracı aldıktan sonra motor içinde yıpranan birçok parçayı orjinalleriyle değiştirmiş.

peugeot-106-spor-hava-filtresi

Aracının sesini tok yapan açık hava filtesi atmosferik motorlu Peugeot 106’ya egzoz ile birkaç beygir kazandırmış.

peugeot-106-egzoz-modifiyesi

Performans için HKS marka egzoz kullanılmış. Ayrıca egzoz’un yanık uçlu olması Peugeot’a hoş bir görünüm kazandırmış. Peugeot’a arkadan baktığımızda HKS egzoz ve spoyler araca tek kapı havası veriyor. Birkaç dakika sonra araç kaç kapılıydı diye düşünebilirsiniz.

peugeot-106-jant-modifiye

Mermi sibop kapağı. Mermi bijonların sıkıntı yaratması (yolda fırlama nedeniyle)  YILMAZ’ı farklı alternatiflere yönelmesini sağlamış.
ModifiyeRuhu.com olarak gündelik hayatta kullanılan Peugeot 106’yı sizlere tanıtmaya çalıştık. Aracın hatlarıyla ve orjinal aksesuarlarıyla oynamadan görünüşünü değiştirmeyi başaran YILMAZ toplamda 5000TL gibi bir rakamla aracını yenilemiş. Kendisine yaptığı emeklerden dolayı teşekkür eder, diğer modifiye projelerinde başarılar dileriz.

Yorum Yaz