Nissan Sunny GTI

Yaklaşık 1 yıldır misafirim olan 1995 model Nissan Sunny GTI ile yollarımızı ayırma zamanı geldi. Garajımıza ilk başta kuru kasa restore edilmek için gelen Nissan, ilerleyen zamanda proje değişikliği nedeniyle restore edilmeden kapalı garajda bir süre yattı. Gündelik olarak kullandığım Renault 11’i restorasyona alınca sevgili dostum Tolga Şansal’ın müsadesi ile Nissan’ı gündelik olarak kullanmaya başladım.
Otomobilin sahip olduğu zamanının ötesinde dikkat çeken detayları var. Bunlardan ilki arka tekerlerin bağımsız süspansiyon sistemine sahip olması. Bununla beraber sağ – sol arka fren sisteminde birbirinden bağımsız çalışan fren limitörleri var. Far yükseklik ayar butonu ışıklı olarak yapılmış. Normal aydınlatma ile beraber getirdiğiniz ayar kademesinde yeşil renk led arka ışık yanıyor. Böylece karanlıkta ayar butonunun pozisyonunu gözlemleyebiliyorsunuz. Kontak anahtarı Off pozisyonunda yuvasından çıkmıyor. Anahtarı yuvasından çıkarabilmek için kontak yanında bulunan küçük siyah butona basmanız gerekiyor. Otomobili ilk kez kullanan birisi için keşfedene kadar sıkıntı yaratan bu özelliğe kısa sürede alışıyorsunuz. Motor kısmında yağ filtresi altında su  soğutmalı yağ soğutucu kullanılmış olması dikkat çekiyor. Otomobilin koltukları bir spor otomobil için oldukça konforlu. Vücudu saran yapısıyla beraber ileri – geri, aşağı – yukarı ayarlanabilir kafa desteği ile sürüş pozisyonunuzu dilediğiniz gibi kişiselleştirebiliyorsunuz.
Otomobil ilk geldiğinde egzoz patlak, debriyaj bitik, akslar hasarlı ve rutin bakımları geçmiş durumdaydı. Bu eksiklikleri giderdikten sonra 200.000 kilometreye kapak atmış Japon mucizesi kendine hayran bırakmaya başladı. Bu noktadan sonra otomobil hakkındaki izlenimlerimi iki kısım olarak anlatacağım. Şöyle ki ilk rutin bakım sonrası meşhur Ankara kraterlerinin birisinde otomobilin son susturucuya giren egzoz borusu koptu. Bunun sonucunda bir süre son susturucu iptal şekilde kullandım otomobili. Bu şekilde kullanmamın en büyük etkeninin harika egzoz sesi olduğunu itiraf etmeliyim. Otomobili limitlerinde kullanırken vites değişimlerinde kalp ritmimi değiştirecek kadar ruhumu okşayan egzoz patlamalarını hayatım boyunca unutmayacağım. Nissan bu şekilde iken otomobilin alt devirleri öldü diyebilirim. Bu nedenle güzel gaz tepkisi ve güç istediğiniz durumlarda otomobili 4000 devir üstü kullanmak gerekiyordu. Üst devirde limitlerinde vites değiştirdiğiniz taktirde Nissan kadranını rahatlıkla sonuna kadar devirebiliyordu. Tabi bu durumda yakıt tüketimi ciddi oranda artış gösterdi. Karma kullanımda bir depo ile maksimum menzil 320 km oldu bu süreçte.
İzlenimlerimin ikinci kısmında son susturucuyu tamir ettirdim. Otomobilin sesi kesildi, agresif egzoz patlamaları ortadan kayboldu. Otomobil alt devirlerde yürümeye başladı. Düşük devirlerde gaz tepkisi iyileşti. Bununla beraber 4000 devir sonrası yaşanan güç patlamasının büyük oranda azaldığını hissettim. Egzoz onarımı sonrası yaptığım son hız denemelerinde düz borulu hali ile daha önceden ulaşmış olduğum hızlara ulaşamadım. Ayrıca hızlanma da hissedilir ölçüde azaldı. Yakıt tüketimi ise ciddi oranda düştü. Karma kullanımda menzil rahatlıkla 400 km değerlerine ulaştı. Uzun yolculukta ise yaklaşık 520 km yol yaptık. Ekonomik sürüş ile bu değeri çok daha fazla artırmak mümkün olacaktır.
Otomobili genel olarak değerlendirecek olursak fiyat – performans açısından tek kelime ile muhteşem bir otomobil olduğunu belirtebilirim. Temizlik durumuna göre günümüz ekonomik koşullarında 12.000 – 15.000 TL civarına piyasada kendine yer bulan Sunny GTI geleceğin Japon klasiklerinden olmaya aday bir otomobil.
Otomobilin yedek parça sıkıntısı mekanik olarak yok. Mekanik bakım sırasında gerek duyulan yedek parçalar için otomobil üzerinden sökülen numune parçalar ile yedek parça bulabiliyorsunuz. Japon otomobillerde karakteristik bir özellik olan ortak parça kullanımı sayesinde hiç ummadığınız bir otomobil markasının parçası Nissan parçası ile aynı olabiliyor.
Otomobil hakkında merak ettikleriniz için yorumlar bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
  1. Serkan

    Güzel bilgilendirme için sağolun güzel arac

Yorum Yaz