Porsche 924S Restorasyonu

ModifiyeRuhu.com olarak sizlere Restorasyon projelerini yayınlamaya devam ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz Türkiye’de ve başka ülkelerde (Almanya hariç) nadir bulunan araçlardan 1986 Model Porsche 924S. Belki de araç gerçekten Türkiye’de tek olabilir. Porsche bu araçtan 1985 yılından sonra toplamda 16.669 adet üretti ve Avrupa pazarına satışa sunmadı. Neyse daha fazla lafı uzatmadan Porsche 924S’e yapılacak uygulamaları ele alalım.

porsche-924s

Araç garajımıza girdiğinde ön taraftan resimlerde de görüldüğü gibi darbe almış durumdaydı. Sahibi aracı garajımıza bu şekilde teslim etti ve ufak bir restorasyon işlemine tabi tutulmasını istedi. Ufak restorasyon işlemi derken aracın sol çamurluğu el yapımı olarak üretilecek, ön tampon, ön farlar ve arka farlar değişecek. Aracın kenarlarında çürük yerleri onarılıp komple orjinal rengine boyanacak. Ön tarafın tamiri için bu hafta motor indirme işlemi yapılacak. Tarih : Şubat ayının son haftaları 2016

porsche94477-4DSC_0274

Aracımızın motor indirme işlemi başladı. Aracın motor elektrik aksamı ve alt takımı söküldü ve aracın motoru indirildi.

porsche-924-ss-motor

“Porsche 924 ile Porsche 924S arasındaki fark Nedir?” Porsche 924 modelinde VolksWagen’in Audi vb. markalarında kullandığı VolksWagen tabanlı motor kullanılırken, Porsche 924S modelinde Porsche 944’ün motoru bulunmakta.

porsche-motor-indirme-sss

Aracın motoru indirildi. Haftanın ilk günü 29 Şubat 2016’da aracın kaporta işlemi başlıyor.

porsche-924s-kaporta-onarımı

Nisan 2016 : Porsche 924S’in kaza sırasında ön şasesi, tamponu ve sol ön çamurluğu hasar almıştı. Porsche 924S’in şasisi motoru indirildikten sonra düzeltildi. Aracın tamponunun sıfır Türkiye’de bulunmadığından, tamponun sağlam çıkması bulunarak takıldı. Yine aracın sol ön çamurluğu Türkiye’de bulunmadığından dolayı hasarlı kısımları kesilerek özel olarak el işçiliğiyle imal edildi. Porsche 924S’in motor iç kısmının boya öncesi hazırlıkları tamamlanarak boyahaneye gönderildi. Motor içi boyanan Porsche 924S’in motorunun bindirme işlemi tamamlanarak temizlik boyası uygulanması için tekrar boyahaneye gönderildi.
Porsche 924S’e fırında Akzo Nobel marka temizlik boyası uygulandı. Fırın boya uygulanan aracımızın boyasının doğal yollarla kemikleşmesi için iki hafta kurumaya bıraktık. Bu süre sonunda aracın dış elektrik/elektronik parçalarının montajını gerçekleştirdik. (Ön Farlar, Sinyal Lambaları, Aracın Anteni, Sunroof Mekanizması vs.)
Porsche 924S’in dış aksesuarlarının takılma işlemi gerçekleştirilirken, lifte kaldırılan Porsche 924S’in jant boyama işlemini gerçekleştirdik.
*** Boyasını zımparalamaya başladığımızın jantın birkaç defa macun ve boya yediğini göstermek amacıyla çektiğimiz  jant zımpara demo fotoğrafı üst kısımda yer almaktadır.
*** Porsche 924S’in lastikleri boyahanede boyanırken aracın alt kısmı özel kimyasallarla temizlenerek Berner marka koruma pütürü uygulaması gerçekleştirildi.
*** Porsche 924S’in jant boyama işlemi tamamlandıktan sonra eski lastikleri çöpe atılarak yerine Kumho marka lastikler takıldı.
*** Porsche 924S’in göğüs tamiri yapılarak, boyandı.
*** Porsche 924S’in tüm boya vb. uygulamaları tamamlandıktan sonra araca detaylı iç temizlik uygulaması gerçekleştirildi. Porsche 924S’in iç döşemelerine sahibi istekleri doğrultusunda işlem yapılmadı. Sadece bagaj döşemeleri/bagaj halısı ve tavan döşemesi yenilendi. Aracın camları takıldı.
Porsche 924S’i sahibine teslim etmeden önceki hazırlık aşamalarımız =)


Değerli ModifiyeRuhu.com takipçileri 1 yıla yakın süren 1986 Model Porsche 924S Yenileme/Restorasyon projesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Diğer projelerimizi Proje Araçlar bölümü altından takip edebilirsiniz.

Yorum Yaz