Renault 19 16S Restorasyon Projesi

Değerli ModifiyeRuhu.com takipçileri farklı modifiye/restorasyon projelerini sizlere sunmaya çalışmaktayız. Bu restorasyon projemize Türkiye’de bir elin parmağını geçmeyen bir otomobil 1995 model Renault 19 16S konuk oluyor. Her modifiye/restorasyon projesinde olduğu gibi bu projeyide sizlere aracımızı kısaca tanıtalım.
renault-19s-modifiyesi-turkiye
Araç orjinal Matter kasa, kulelerinde damgaları mevcut. Matter ve Matter Kasa Nedir diye merak ettiyseniz ; Matter  Dünya’nın en önemli Roll Cage üretimi yapan fabrikalardan olup, ilk başlarda üretimini miktarını azaltmış ve zaman içerisinde de Roll Cage üretimini sonlandıran efsane firmalardan bir tanesidir. Matter’in Renault fabrikasından sıfır kasa alarak kendi fabrikasına götürüp aracın roll cage’ini yapıp, şaselerini güçlendirmesine de Matter Kasa diyebiliriz. Böylelikle araç normal bir Renault araçtan daha sağlam ve güvenli olmakta. Sonuçta Ralli’de yarışacak bir aracın da böyle olması gerekmekte. Aracın takviyeleri güçlendirildikten sonra araç tekrar Renault fabrikasına gidiyor, araç toplandıktan sonra satışa sunuluyor.
Projemize konuk olan aracımız, Renault Türkiye Yarış Takımı’nın yedek kasası halindeyken toplanıp satılmış. Ayrıca çekme belgeli aracımızın fabrikasyon motor gücü 1.8i 16V 137HP olarak geçmekteyken önceki sahipleri tarafından beyin, dereceli egzantrik gibi ufak değişimlerle 165Hp civarında güç alındığı söyleniyor.  Daha gerçek kontrollerimizi sağlamadık ancak dereceli egzantriğin olduğundan şüphe duymaktayız. Bunu da belirtelim.

renault-19s-turkiye-satilik

Aracın üzerinde Renault 19 16S için SpeedLine tarafından özel üretilen 16″ jantlar mevcut. Hatta jantların iç kısmında Renault Logo’su olabilir.

renault-19s-dash

Peki aracımıza ne yapılacak? Aracımızı öncelikle cadde kullanımı için uygun hale getirmeyi düşünüyoruz.

renault-19s-modifiye-projesi

Aracın içerisinde mevcut olan Roll Cage’i duracak ve araca taban halısı gelecek.

renault-19s-turkiye-ic-tasarim-ralli-araci

İç kısımda eskiyen aksamlar tamir edilecek (Dash, Döşemeler vb.)

renault-19s-rally-car

İç kısımda yalıtım uygulaması yapılacak.
renault-19s-turkiye
Arka reflektör yerine tam oturtulacak, bagaj kilidi takılacak.
Ayrıca aracı inceleme sırasında “Belki Varex Egzoz Takarız?” lafı geçti.  Her ne kadar “Hayatta Olmaz” dediysem de dinletemedim.
Not : Aracın Varex Egzoza ihtiyacı yok. 20 tane araç yan yana dursa bu araç kadar ses çıkartamaz.
renault-19s-restorasyon-projesi
renault-19s-restorasyonu
renault-19s-renaultsport-siemens-ecu
Aracımızda iki adet beyin mevcut. Birisi cadde tipi, birisi ralli parkurları için olanı.
renault-19s-siemens-ecu
Değerli ModifiyeRuhu.com takipçileri, maalesef aracımızı proje değişikliği nedeniyle satmak durumunda kaldık. Gerçekten bitmesini ve caddede görmek istediğim otomobillerden birisiydi. Böyle bir aracın restorasyon/modifikasyon işlemlerini size anlatamadığımız için özür dileriz.
Not: Aracın akıbetini veya takip etmek isteyenlere bilgi olarak aracın İstanbul’a satıldığını belirtelim. (Ekim 2016)
 1. hakkı şen

  Bende reno avrupa var içini böyle yapabilir mising

  • ModifiyeRuhu
   ModifiyeRuhu

   Merhaba Hakkı Bey;
   Aracınızın içini böyle yaptırmak istenizin sebebi nedir?

Yorum Yaz