2.El Tofaş Alınır Mı? Tofaş’ın Geçmişi

Geçmişten Günümüze Tofaş Markası ve Otomobilleri

Bir Koç Topluluğu Şirketi olan ve bu kapsamda bir Türk Otomotiv şirketi olan Tofaş’ın temelleri 1968 yılında Vehbi Koç tarafından atılmıştır. Günümüzde marka üzerinde Koç Holding ve FCA – Fiat Chrysler Automobiles grupları eşit hisseye sahiptirler. Ayrıca Tofaş; günümüzde Avrupa da bulunan iki Ar-Ge (araştırma geliştirme) mezkezinden birisi konumunda bulunmaktadır. Bursa ilinde faaliyet göstermekte olan tesisi, 6500 çalışanı, yılda 400000 üzerindeki araç üretim kapasitesi, 1milyon m2’lik alan üzerindeki tesisi (350000 m2’lik alanı kapalı alan) ile Türkiye’nin altıncı, Bursa’nın ikinci büyük sanayi kuruluşudur ve rekabet gücünü sürekli olarak arttırmaktadır.

tek-kapı-murat-131-tek-kapı-şahin

Türk otomotiv sektörünün öncü kuruluşu olan markada Ar-Ge çalışmaları ilk olarak 1994 yılında başlamıştır. Markanın Ar-Ge vizyonu; “Dünyanın her bölgesine müşteri memnuniyetini tam anlamıyla karşılayan araç ve teknolojiler geliştirmek” şeklinde ifade edilmektedir. Bu vizyonu gerçekleştirmek adına Tofaş; her ihtiyaca uygun ticari ve binek araçlar geliştirerek Türk toplumu, ülke ekonomisi ve markanın karlılığı için sağlam bir altyapı oluşturmuştur. Bu gelişimi sürekli kılmak amacıyla Avrupa standartları ile rekabet edebilecek şekilde tasarlanan merkez, 2008 yılında 5746 sayılı“Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi” maddesi kapsamında Ar-Ge merkezi olarak ilan edilmiştir ( Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından). Günümüzde Ar-Ge faaliyetleri kapsamında 400’ün üzerinde çalışanı olan merkezde Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Jeep ve Opel gibi dünyaca ünlü markaların otomobilleri üretilmektedir. Tesis bu bağlamda hem binek, hem hafif ticari hem de yük aracı olarak nitelendirilen grupları aynı çatı altında üreten ilk ve tek tesistir. Uzun yıllardır kaliteli üretimine devam eden, bu sayede hem geniş kapsamlı istihdam olanakları sağlayan, hem de ekonomik faaliyetlere büyük katkıda bulunan Tofaş, Türkiye için büyük bir öneme sahiptir.

Murat-131-Fiat-131-Doğan

Tofaş’ın Eski Modelleri

Tofaş diyince akla gelen ilk modeller; Murat 124 (Serçe), Murat 131(Şahin), Murat 131 S 1.6, Doğan S 1.6, Doğan SLX, Kartal, Tempra, Tipo, Uno ve Brava olmaktadır. Eski olarak geçse de, günümüzde popülerliği hala olan ve bir çok birey tarafından kullanılan modellerdir. Bu modellerin bazılarının özelliklerinden bahsedilecek olunursa;
  • Tofaş Serçe: Model adı Murat 124 olan Serçe modeli, Tofaş’ın “Kuş Serisi” adı altında ürettiği modellerin ilki olma özelliğini taşımaktadır. 1971 – 1977 yılları arasında üretilen Türk üretimi olan otomobil, ülke genelinde büyük bir popülariteye sahip olmuştur.
  • Tofaş Şahin: Fiat temelli bir Türk otomobili olan Şahin (Murat 131), Tofaş’ın 1977 – 2002 yılları arasında ürettiği bir modeldir. Modelin 1.4 ve 1.6 karbüratörlü ve enjeksiyonlu motor seçenekleri bulunmaktadır. Üretildikten sonra popüler olan modelin Türkiye dışında da Etiyopya ve Mısır da 2010 yılına kadar üretimi devam etmiştir.
  • Tofaş Kartal: Tofaş tarafından 1989 – 2003 yılları arasında üretilen bir Türk otomobili olan model, sedan tipinde olan Şahin modelinin “Station Wagon” versiyonudur ve Murat 131 modelinin devamı niteliğindedir. Sonraki modellerinde elektrikli cam, far fıskiyesi ve bir çok özellikleri ile daha iyi bir hal alan modelin tercih edilirliği oldukça fazladır. Günümüzde üretimi yapılmamakta olan modelin yalnızca 1,6 motor seçeneği bulunmaktadır. 6 değişik modeli olan araç kolayca modifiye edilebilirliği, geniş bagaj hacmi ve aile yapısına uygun kullanılabilirliği sayesinde; üretiminin bitmiş olmasına rağmen günümüzde hala tercih edilmektedir. Uygun fiyatlı seçenekleri ile ikinci el araç alım – satım işlemi gerçekleştiren siteler üzerinden bu modelleri bulmak kolaydır.
  • Tofaş Doğan ve Tofaş Doğan SLX: Tofaş’ın 1990 – 2003 yılları arasında ürettiği ve Türkiye’ye satışını gerçekleştirdiği model olan Doğan, Şahin modelinin bir üstü niteliğindedir ve kuş serisinin dördüncü modeli konumundadır. Bu model’de Murat 131’in devamıdır. Günümüzde üretimi yapılmayan modelin 1,6 litrelik 4 silindirik motor seçeneği ile 6 değişik modeli bulunmaktadır. 1995 yılı sonrası üretilen Doğan SLX’in açılımı Doğan Süper Lüks Ekstra’dır. Otomatik camlı, klimalı, hidrolik direksiyonlu ve bel altı gövde rengine boyalı bir model olan Doğan SLX, günümüzde üretilmese de kuş serisinin en çok tercih edilen araçlarındandır. Eski model olması sebebiyle, kalitesine kıyasla uygun fiyatlı olan araç popülerliğini kaybetmemiştir.

    fiat-egea-alınır-mı

2013 – 2014 ve Sonrasında Marka Performansı

Markanın yaptığı atılımlardan ve zaman içerisindeki gelişiminden yukarıda bahsedilmektedir. 2013 yılı, marka gelişimi adına oldukça verimli bir yıl olma özelliğini taşımaktadır. Türk otomobil endüstrisinde en büyük üç üreticiden biri olma konumu bu yılda edinilmiştir. Yıl içerisindeki satış geliri 7 milyar TL, net karı ise 434 milyon TL olmuştur. Markanın toplam üretimi, 220000 adetle Türkiye deki toplam üretimin %22’sini karşılamıştır. İhracat oranı ise 160000 adet ile geçmiş yıllara oranla %19 artmıştır. İhracat geliri açısından bakıldığında, hacim %4 artarak 1,6 milyar Euro’ya ulaşmıştır. 2013 Bursa’nın vergi rekortmeni olan şirket, Ferrari, Maserati (Bağlu bulunan Fer Mas şirketi aracılığı ile distribütörlüğünü yaptığı markalar), Fiat, Lancia, Alfa Romeo ve Jeep markaları ile 100441 araç satışı yaparak iç pazarda %12’lik pay elde etmiştir. Pazar payının %5,5’i Fiat Linea, %11,5’i Doblo olmuştur (Bu pay ile Doblo, en çok satan hafif ticari araç durumuna yükselmiştir).
2013 yılındaki büyüme ile birlikte yatırımlar ve gelişmeler devam etmektedir. Marka, 2014 yılı ve sonrasında da üretimine hız kesmeden , hatta arttırarak devam etmektedir ve Pazar payında her geçen gün somut artışlar gözlemlenmektedir. Bu bağlamda önümüzdeki yıllarda da çeşitli faktörler dikkate alınarak hesaplanan üretim ve satış tutarlarında %20 veya daha fazla artış beklenmektedir. Şirket, politika olarak Ar-Ge faaliyetlerine büyük önem vermektedir ve buraya da milyonlarda Euro’luk yatırımlar gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla genişleyen merkezde istihdam oranlarında da artış sergilenmektedir. Bu gelişme hem Bursa iline, hem de bütün Türkiye’ye fayda sağlamaktadır.

tofaş-euro-ncap-testi

Tofaş Marka Otomobiller Satın Alınır mı?

Tofaş markasının geçmişte ve günümüzde üretilen otomobillerinden bahsetmiştik. Günümüzde zaten lider markalardan birisi olan markanın otomobilleri, yüksek kalite ve güvenlik standartlarında üretilmekte olup, piyasa fiyatlarının üzerinde olmayan fiyatları, geniş servis ağları, yüksek tercih edilirlikleri, uygun maliyetleri ve daha birçok özellikleri sayesinde tercih edilmektedir. Her geçen gün gelişim devam ettiğinden, bu tercih edilme oranları da hem binek, hem ticari alanda hız kesmeden devam edecektir.
Geçmişteki modellerin ise artık üretimi devam etmese dahi tercih edilirlikleri devam etmektedir. Modellerin eski olması ve kilometrelerinin fazla olmasına karşın bakımları düzgün yapılmış ise, kaza, arıza vb. yaşanmamış ise, veya yaşandığı durumlarda yetkili teknik ekiplerce onarıldı ise, bu araçları tercih etmekte de hiçbir sorun bulunmamaktadır. Hatta birçok durumda ailelere maddi açıdan fayda sağlayacağını unutmamak gerekir. Bu araçlara kolay bir şekilde modifiye gibi işlemler de yapılabileceği için kolayca modern görünümlere sahip olabilmektedirler. Günümüz araçlarının şık tasarımı ve konforu bu araçlarda olmayabilir; ancak performans ve kalite bakımından bir çok marka / modelden geride kalmamaktadırlar.
Özetle, uygun fiyatları ve yüksek performansları sayesinde Tofaş markası günümüzde de popülerliğini korumaktadır ve gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Yorum Yaz

*